Jdi na obsah Jdi na menu
 

 
Porta musicae 2012

A bylo to tady - Porta musicae!!! Víkend 2.-4. listopadu jsme měli všichni doma v kalendářích červeně označený. Nejprestižnější soutěž dětských pěveckých sborů v České republice byla tu a my nervózně, ale natěšeně přijeli do Nového Jičína. Pro nás i ostatní sbory bylo přichystáno ubytování v základní škole Tyršová. Přidělili nám dvě vyučovací učebny. Menší sloužila jako zkušebna. Do větší jsme se zabydleli.

Programem pátečního večera byl slavnostní koncert v Beskydském divadle, kde vystoupil koncertní i komorní sbor Ondrášek a dále jejich host – DPS Motýli ze Šumperka. Účastníkům se představila porota a nakonec jsme se všichni naučili krátkou a lehkou společnou píseň. Tímto byl zahajovací koncert zakončen.

Po náročné noci na nepohodlných nafukovačkách zvedla naši náladu bohatá snídaně přichystaná ve školní kuchyni. Takto důležitý den jsme samozřejmě museli zahájit důkladným rozezpíváním a rychlým zopakováním všech soutěžních skladeb. Poté se všechny sbory odebrali do Beskydského divadla. Soutěž probíhala ve dvou kategoriích: mladší sbory (věk zpěváků do 15 včetně) a starší sbory (do 19 let včetně). Kategorie mladších dětí probíhala dopoledne, starších dětí zase odpoledne.

…....................

Byl čas. Nervozita rostla každou sekundou. Ještě kouknout do zrcadla, upravit, seřadit se a vyslechnout povzbuzující slova Lenči a Zdeni.

V rozsáhlém sálu zazněly první klavírní tóny a my začali zpívat. Světla na nás nepříjemně svítila, z obou stran jeviště nás snímaly profesionální kamery, ale my byli soustředěni jen na zpěv. Naše štěstím zářící oči byly upřené na sbormistra a pozorně sledovaly všechny rozkazy. Dvanáct minut uběhlo jako voda a my měli vše za sebou. Zvládli jsme to!!! Hlavně, aby se to líbilo porotě. Nejdůležitější bylo však to, že my byli se svým výkonem maximálně spokojeni.

Večer téhož dne bylo vyhlášení soutěže. Porota hodnotila kvalitu pěvecké techniky, hlasovou kulturu, celkové ladění sboru, artikulaci, komunikaci se sbormistrem, dirigentský výkon, konečný zvuk skladeb a jejich výběr a také celkovou vizáž sboru a výraz jednotlivých zpěváků. Ano, bylo toho pekelně moc. My si ale věřili.

…....................

Je to tááám!!! Po několikaměsíční dřině, letním táboru, třech soustředěních a výjimečných zkouškách se nám v obrovské konkurenci podařilo obsadit Zlaté pásmo. Od poroty jsme převzali diplom a krásné ceny. Byli jsme neuvěřitelně nadšení.

Pozdě večer probíhala v nedalekém clubu dětská diskotéka, kde se sešly všechny sbory a slavily své úspěchy i nové zkušenosti.

V neděli ráno jsme z Nového Jičína odjížděli s pocitem, že jako parta jsme opět něco dokázali. Tento víkend byl úžasnou zkušeností a skvělým zážitkem pro mnohé z nás. Našli jsme si spoustu nových přátel, se kterými máme jednu společnou věc – lásku ke zpěvu.

Obhájit Zlaté pásmo z roku 2010 a ukázat, že stále patříme mezi nejlepší dětské sbory České republiky byl oříšek, který jsme ale úspěšně rozlouskli. Jsme připraveni pracovat na udržení dosavadní úrovně sboru a jeho posouvání o další stupínky vzhůru. Je to náročný úkol, ale jako jedna parta jsme se rozhodli, že do toho půjdeme.

za zpěváky Anet H.